ماموریت +DAVINCI و VERITAS؛ تلاش جدید ناسا برای کشف حیات گمشده در زهره


ماموریت وریتاس

ماموریت VERITAS مخفف ( Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy) وظیفه نقشه برداری از ویژگی‌های سطح را دارد تا بتواند تاریخ زمین‌شناسی سیاره زهره را تعیین کند و دلایل تکامل متفاوت آن در مقایسه با زمین را برای دانشمندان شفاف سازد.

تاریخ سیاره شناسی نقش مهمی در فراهم کردن اطلاعات مهم در مورد تغییرات باستانی آب و هوا، فوران‌های آتشفشانی و زمین لرزه‌ها ایفا می‌کند. از این نتایج این تحقیق‌ها، می‌توان برای پیش بینی اندازه و دفعات احتمالی رویدادهای آینده استفاده کرد.

هدف دیگر از انجام این عملیات، فهمیدن ژئودینامیک داخلی که موجب شکل گیری این سیاره شد، است. این موضوع، شاید دانشمندان را موفق به عکس برداری از حرکت صفحات قاره‌ایی این سیاره و مقایسه آن با صفحات زمین کند.

به موزات ماموریت +DAVINCI، موارد دیگری همچون عکس‌برداری توپوگرافی با وضوح بالا از سطح سیاره زهره، نقشه برداری از ویژگی‌های سطح از جمله کوه‌ها و دره‌ها در ماموریت VERITAS انجام خواهد شد.

در همان زمان، ابزار Venus Emissivity Mapper  که روی فضاپیمای VERITAS در مدار قرار دارد و قادر به شناسایی بخار آب نزدیک سطح است، انتشار گازهای سطح را رصد می‌کند. سنسورهای VEM بسیار قدرتمند است و می‌تواند ابرهای غلیظ اسید سولفوریک را مشاهده کند.

شرایط پیچیده

قله آتشفشانی محتمل فعال سیاره زهره

جالب‌ترین نکته در مورد هر دو ماموریت +DAVINCI و VERITAS، چرخش هر دو کاوشگر به دور مدار سیاره زهره است. چهار لندر در سال ۱۹۸۰ میلادی، خود را به سطح این سیاره رساندند، اما به دلیل فشار زیاد تنها دو روز موفق به انجام عملیات شدند. فشار در آن جا در حدود ۹۳ بار است که دقیقا مشابه با فاصله ۹۰۰ متری زیر سطح دریا در زمین است!

به گفته دانشمندان، گذاره‌های داغ، باعث پیچیدگی این ماموریت شده است. بسیاری از گدازه‌های سیاره زهره تا چند صد کیلومتر جریان دارند. تحرک گذاره‌ها ممکن است با میانگین دمای سطح این سیاره (۴۷۰°) افزایش پیدا کند.

آتشفشان‌های مرسوم به سپر-شیلد (Sheild) در سیاره زهره دارای پهنای چشمگیر ۷۰۰ کیلومتری (۴۳۵ مایلی) هستند، اما به طور متوسط فقط ۵/۵ کیلومتر ارتفاع دارند. بزرگ‌ترین آتشفشان سپر زمین، مونا لوآ (Mauna Loa) واقع در هاوائی است که تنها ۱۲۰ کیلومتر عرض دارد.

در منظومه شمسی، تنها سه سیاره دارای آتشفشان فعال هستند: زمین، مریخ و مشتری. نتایج تحقیقات اخیر از احتمال همچنان فعال بودن قله آتشفشانی سیاره زهره، خبر می‌دهند.

نتایج ماموریت +DAVINCI و VERITAS، اطلاعات مهمی در مورد چگونگی شکل گیری زهره و هر سیاره سنگی و قابل زندگی، در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد. دانشمندان ناسا براین باورند که انجام چنین ماموریت‌هایی برای انسان ارزش قابل توجهی دارد؛ چراکه قدم مهمی برای یافتن حیات در خارج از منظومه شمسی به شمار می‌آید. نظر شما درباره ماموریت +DAVINCI و VERITAS در سیاره زهره چیست؟ نظرات خود را با گجت نیوز به اشتراک بگذارید.منبع اصلی

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های تک باز به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و این سایت مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول