سوءاستفاده اسنوا و برندهای ایرانی از غیبت خارجی‌ها و افزایش عجیب قیمت لوازم خانگی داخلی


۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۳

تولیدکنندگان داخلی مانند اسنوا از تحریم و غیبت برندهای خارجی، سوءاستفاده کرده‌اند و قیمت لوازم خانگی را تا جای ممکن افزایش داده‌اند.

حتما شما هم از وضعیت عجیب بازار لوازم خانگی ایران و قیمت‌های نجومی که برای لوازمی مانند یخچال تعیین شده خبر دارید. اکثر ما برندهای ایرانی تولیدکننده لوازم خانگی را با کیفیت پایین‌تر نسبت محصولات خارجی و البته کپی‌برداری‌هایی از آنها می‌شناسیم و می‌توان گفت قیمت پایین‌تر محصولات تولید داخل باعث می‌شد که خیلی از خریداران تصمیم بگیرند یک یخچال یا ماشین لباسشویی یا… ایرانی را به جای محصولات برندهای مطرحی مانند ال جی و سامسونگ بخرند. اما اکنون وضعیت تغییر کرده است؛ دیگر خبری از تولیدکنندگان بزرگ خارجی از جمله ال جی و سامسونگ در بازار ایران نیست و عمده لوازم خانگی که در بازار می‌توانید پیدا کنید، تولید داخل کشور هستند، اما قیمت همین محصولات ایرانی هم برق از سر ما می‌پراند و ظاهرا چیزی به نام حمایت از مصرف کننده وجود ندارد. در این مطلب قصد داریم این موضوع را بیشتر موشکافی کنیم.

قیمت لوازم خانگی

خروج شرکت‌های خارجی و ایجاد انحصار در بازار ایران

پس از اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه آمریکا علیه ایران، تقریبا همه شرکت‌های خارجی که در کشورمان فعال بودند تصمیم گرفتند بازار ایران را ترک کنند؛ چرا که در صورت ادامه فعالیت در بازار ایران، احتمالا خود آنها نیز تحریم می‌شدند و ممکن بود با جریمه‌های سنگینی روبه‌رو شوند. در همین یکی دو ماه اخیر انتقادات زیادی به شرکت‌های خارجی مثل سامسونگ و ال جی وارد شد و خیلی از مسئولان گفتند چون سامسونگ و ال جی در شرایط سخت تحریم ما را تنها گذاشتند، دیگر حق ورود به بازار ایران را ندارند. اما اگر واقع‌بینانه بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم، می‌توانیم به این شرکت‌ها حق بدهیم که به خاطر منافع خودشان مجبور شوند قید حضور در کشورمان را بزنند. در واقع قطعا خود سامسونگ و ال جی و شرکت‌های خارجی مثل این‌ها دوست نداشتند بازار ایران را از دست بدهند، اما چاره دیگری نداشتند.

در هر صورت، چه حق را به خودمان بدهیم و چه به شرکت‌های خارجی، این برندها بازار ایران را ترک کردند و این موضوع راه را برای تولیدکنندگان داخلی باز گذاشت تا از شرایط موجود و غیبت خارجی‌ها سوءاستفاده کنند و با در دست گرفتن انحصار بازار، محصولات خود را با هر کیفیت و هر قیمتی که خواستند به بازار عرضه کردند و هیچ نهاد و شخصی هم جلوی این یکه‌تازی‌ها را هم نمی‌گیرد. همانگونه که در بازار خودروی کشور، به خاطر ممنوعیت واردات خودرو و نبود شرکت‌های خارجی، ایران خودرو و سایپا یک بازار انحصاری را برای خود ایجاد کرده‌اند، این وضعیت در بازار لوازم خانگی نیز به وجود آمده است و تولیدکنندگان داخلی از جمله اسنوا همه بازار را در دست گرفته‌اند.

قیمت لوازم خانگی

در همین چند ماه اخیر، اسنوا و چند تولیدکننده داخلی دیگر، هر بار به بهانه‌های مختلف مانند افزایش نرخ ارز یا افزایش قیمت مواد اولیه، قیمت محصولات خود را بالاتر بردند و هر بار هم که دلشان خواست، به بهانه کمبود قطعات، لوازم خانگی تولیدی خود را احتکار کردند و به دست مشتریان نرساندند. در مورد کیفیت هم نیاز به گفتن نیست که مثلا یک یخچال اسنوا قادر به رقابت با یخچال های ال جی و سامسونگ نیست؛ چه بسا این که اگر کیفیت و قابلیت‌های مشابهی با محصولات برندهای مطرح خارجی را ارائه می‌کردند، کمتر دلمان می‌سوخت که چرا باید قیمت یک محصول تولید داخل نزدیک به قیمت محصول خارجی باشد که اصلا وارد ایران نمی‌شود و فقط تعداد محدودی از آن به صورت قاچاق در بازار موجود است.

اکنون که زمزمه‌های مذاکره ایران و آمریکا و احیای برجام و لغو تحریم‌ها به گوش می‌رسد، تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی به تکاپو افتاده‌اند و برای این که انحصار بازار لوازم خانگی ایران را از دست ندهند، در پشت پرده تمام تلاش خود را می‌کنند تا از حضور مجدد برندهای خارجی مثل ال جی و سامسونگ در بازار کشورمان جلوگیری کنند. در همین حال که تولیدکنندگان داخلی قصد جلوگیری از بازگشت برندهای خارجی را دارند و با وجود تعدیل نرخ ارز و تقدیم مواد اولیه با قیمت پایین‌تر از نرخ جهانی به این تولیدکنندگان،‌ باز هم می‌بینیم که قیمت لوازم خانگی ایرانی حتی ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و هیچکس نظارتی روی نحوه قیمت‌گذاری این محصولات ندارد. هر کسی هم که به این رویه انتقاد می‌کند، فورا به عدم حمایت از تولید داخل متهم می‌شود. به عنوان مثال، یک خبرنگار از حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی پرسید آیا عدم تمایل تولیدکنندگان به بازگشت برندهای خارجی ناشی از انحصار ایجاد شده در بازار نیست؟ غزنوی در پاسخ به این سوال گفت:

به نظر می‌رسد سوالات شما با جهت‌گیری خاصی مطرح می‌شود. چرا باید شرکت‌هایی که در زمان تحریم ایران را ترک کردند باز هم بتوانند از بازار نفع ببرند؟ قطعا این بازار باید در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار بگیرد که در زمان تحریم‌ها نسبت به ادامه تولید و ارتقای کیفیت اقدام کرده‌اند. نمی‌توان در شرایطی که کشورهای خارجی بازار خود را در مقابل محصولات کشورهای دیگر بسته‌اند و بالغ بر ۱۵۰۰ تولیدکننده داخلی به فعالیت مشغولند،‌ اجازه داد بازار کشور در اختیار برندهای آنها قرار بگیرد.

این اظهارات در حالی مطرح شده که برای مثال در کشور کره جنوبی، محصولات تولیدی تمام شرکت‌های بزرگ جهان وجود دارد و اگر مردم این کشور ترجیح می‌دهند محصولات برندی مثل ال جی و سامسونگ را بخرند به خاطر کیفیت بالای آنهاست، نه انحصاری که این برندها در بازار کره به وجود آورده‌اند.

قیمت لوازم خانگی

طبق آماری که اخیرا منتشر شده، در حال حاضر حدود ۷۰ درصد بازار لوازم خانگی در اختیار شرکت‌های ایرانی مانند اسنوا و پاکشوما و… است و ۳۰ درصد دیگر به لوازم خانگی قاچاق اختصاص دارد. جالب است که با وجود نداشتن گارانتی و قاچاق بودن و همچنین با وجود قیمت‌های بالای لوازم خانگی خارجی، باز هم بسیاری از مشتریان خرید اینگونه لوازم را به محصولات تولیدکنندگان داخلی ترجیح می‌دهد. این امر مشخص می‌کند که بیشتر مردم از کیفیت، طراحی، تنوع و دیگر مسائل محصولات ایرانی راضی نیستند و تولیدکنندگان بهتر است به جای این که از غیبت برندهای خارجی سوءاستفاده کنند و به هر بهانه‌ای  قیمت محصولات خود را بالاتر ببرند، فکری به حال این مساله کنند تا با بهبود کیفیت و تنوع محصولاتشان سهمی در بازار رقابتی داشته باشند. لازم است به این نکته هم اشاره کنیم که قبل از تحریم و خروج شرکت‌های خارجی مانند ال جی و سامسونگ، برندهای ایرانی مانند اسنوا به زحمت ۲۰ تا ۳۰ درصد بازار را در اختیار داشتند و با وجود قیمت پایین‌ترشان قادر به رقابت لوازم خانگی خارجی نبودند؛ چه برسد به الان که قیمت محصولات داخلی به محصولات ال جی و سامسونگ و امثال آنها نزدیک شده است.

افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی

طی دو سال اخیر، قیمت لوازم خانگی ایرانی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. آخرین افزایش قیمت هم به همین اردیبهشت‌ماه اخیر مربوط می‌شود که با وجود کاهش نرخ ارز، تولیدکنندگان داخلی به بهانه افزایش دستمزدها و رشد نرخ تورم، قیمت محصولات خود را ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر بردند.  در همین رابطه، اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران بیان کرده که قدرت خرید مردم به صفر رسیده و بازار لوازم خانگی در راکدترین حالت خود به سر می‌برد. با این وجود انجمن تولیدکنندگان همین‌طور قیمت‌ها را بالاتر می‌برد و هیچ اهمیتی به قدرت خرید مردم نمی‌دهد. آقای پازوکی در ادامه گفت:

وقتی ۷۰ درصد مواد اولیه در داخل کشور تولید می‌شود و قیمت ارز هم تعدیل شده، دیگر دلیلی برای افزایش قیمت محصولات تولید داخل وجود ندارد. در حال حاضر یخچالی که در سال ۹۶ قیمت آن ۵ میلیون تومان بود، با قیمت ۳۰ میلیون تومان فروخته می‌شود، اما حقوق یک کارگر در این چند سال خیلی کم افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر طبق آماری که همین چند روز پیش توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد، در فروردین‌ماه امسال تولید لوازم خانگی در داخل کشور افزایش پیدا کرده بود. به عنوان مثال تولید یخچال و فریزر ۱۱۵.۲ درصد، تولید ماشین لباسشویی ۶۸.۹ درصد و تولید کولر آبی ۶۴.۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت. ولی با وجود افزایش چند برابری تولید در یکی دو ماه اخیر، باز هم می‌بینیم که قیمت‌ها نه تنها کاهش پیدا نمی‌کنند، بلکه به هر بهانه‌ای شاهد رشد قیمت‌ها هستیم. مدیر کل صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت در سال گذشته در همین خصوص گفته بود آمارها نشان می‌دهند که میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد و این بدان معناست که یا کالا در انبارها احتکار شده یا افرادی لوازم خانگی را می‌خرند و به فروش نمی‌رسانند.

قیمت لوازم خانگی

در انتها قصد داریم قیمت لوازم خانگی ایرانی را با نمونه‌های مشابه خارجی مقایسه کنیم. برای این مقایسه، ما به سراغ یخچال و فریزر رفتیم تا ببینیم قیمت برخی مدل‌های تولید شده توسط اسنوا چقدر با قیمت محصولات ال جی و سامسونگ تفاوت دارد.


قیمت‌هایی که در جدول زیر درج شده‌اند، قیمت متوسط برخی محصولات سه برند اسنوا، ال جی و سامسونگ هستند. علاوه بر این محصولات، یخچال های ساید بای ساید دیگری هم در بازار موجود هستند که ممکن است ارزان‌تر یا حتی گران‌تر از مدل‌های درج شده در این جدول باشند.

برند مدل یخچال قیمت
اسنوا ساید بای ساید اسنوا مدل Gallery SN8-3350 GW ۴۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان
ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2352GW ۳۸ میلیون تومان
ساید بای ساید اسنوا مدل Hyper S8-2350SS ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
ساید بای ساید اسنوا مدل Gallery SN8-3320SS ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2322GW ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
ساید بای ساید اسنوا مدل SN8-2320GW ۳۴ میلیون تومان
ال جی Refrigerator freezer LG SXP450NS ۳۸ میلیون تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی سفید مدل SXB550WB ۶۸ میلیون تومان
یخچال فریزر دوقلو ال جی LF25FTSLF25RTS ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید سری بنتلی ال جی مدل SXB530TS ۵۰ میلیون تومان
ساید بای ساید ال جی سری InstaView مدل SXI535W ۴۸ میلیون تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی مدل SXP450WB ۵۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان
ساید بای ساید ال جی مدلSXP430WB ۴۲ میلیون تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی مدل SXB535 ۶۷ میلیون تومان
ساید بای ساید ال جی تیتانیوم مدل SXB550NS ۷۰ میلیون تومان
سامسونگ ساید بای ساید ۳۴ فوت سامسونگ مدل FSR12W ۷۰ میلیون تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ نقره ای. مدل RS25SL ۵۰ میلیون تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ HM34 سفید ۵۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
ساید بای ساید ۲۵ فوت سامسونگ مدل RS25SW ۳۵ میلیون تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ مدل G26 W ۵۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ پلاتینیوم اینوکس مدل Polaris ۶۲ میلیون تومان
یخچال ساید بای ساید سامسونگ G26 S ۶۰ میلیون تومان
یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ HM34 نقره ای ۵۷ میلیون تومان

جمع بندی

بیشتر از این به این موضوع نمی‌پردازیم و سرتان را درد نمی‌آوریم. ختم کلام این که تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی از تحریم‌ها و حضور نداشتن برندهای خارجی مانند ال جی و سامسونگ نهایت سوءاستفاده را کرده‌اند و تا جایی که می‌توانستند قیمت محصولات خود را افزایش دادند و هر وقت هم که خواستند با عدم تزریق کالا به بازار، وضعیت بازار را ملتهب کردند. همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، در حال حاضر قیمت یخچال های اسنوا به قیمت محصولات ال جی و سامسونگ نزدیک شده، در حالی که محصولات خارجی به صورت قاچاق وارد بازار می‌شوند و گارانتی و خدمات پس از فروش ندارند. اما آیا کیفیت این محصولات داخلی با نمونه‌های مشابه خارجی برابری می‌کند؟ بحث حمایت از مصرف کننده چه می‌شود؟ آیا در این شرایط تحریم که زندگی و معیشت برای مردم کشورمان بسیار سخت شده، بهتر نبود تولیدکنندگان داخلی به فکر هموطنانمان باشند و محصولاتی با قیمت مناسب را به دست مصرف کنندگان برسانند؟

قیمت لوازم خانگی

قطعا باز هم شرکت‌های ایرانی مانند اسنوا، رشد نرخ تورم، افزایش دستمزد کارگران و قیمت مواد اولیه را بهانه می‌کنند تا توجیحی برای قیمت‌های نجومی محصولاتشان داشته باشند. اما همه ما می‌دانیم که وقتی انحصار در بازار ایجاد می‌شود باید انتظار چنین اتفاقاتی را هم داشت؛ همان بلایی که ایران خودرو و سایپا سال‌هاست که سر مردم می‌آورند و باز هم طلبکار هستند. همان بلایی که سال‌هاست به اسم حمایت از تولید داخل سر مردم نازل می‌شود. ظاهرا حمایت از تولید داخل، حمایت از برخی گروه‌های خاص است و این وسط مردم هیچ نفعی از رونق گرفتن کار تولیدکنندگان داخلی نمی‌برند.منبع اصلی

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های تک باز به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و این سایت مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول