اپل iPadOS 15 را با چندوظیفگی پیشرفته‌تر معرفی کرد


در جریان رویداد توسعه‌دهندگان WWDC 2021 اپل نسخه‌ی جدید سیستم‌‌عامل iPadOS 15 را برای تبلت‌های خود معرفی کرد. قابلیت اضافه‌کردن ویجت به تمام صفحات، App Library و قابلیت چندوظیفگی پیشرفته‌‌تر از جمله‌ی مهم‌ترین ویژگی‌های iPadOS 15 به‌شمار می‌آیند. به‌نظر می‌رسد که عمده‌ی تمرکز اپل روی افزایش بهره‌وری تبلت‌هایش معطوف باشد.

مطابق پیش‌بینی‌ها، iPadOS 15 امکان شخصی‌سازی بیشتری را دراختیار کاربران آیپد می‌گذارد؛ اکنون درست‌مانند iOS 14 می‌توانید ویجت‌ها را در تمام صفحات قرار دهید. کوپرتینونشین‌ها قابلیت دسته‌بندی هوشمند اپ‌ها یا App Library را نیز با نسخه‌ی جدید iPadOS ارائه می‌دهند. کاربر می‌تواند به فهرست دسته‌بندی‌شده‌ی اپ‌ها از طریق داک در لبه‌ی پایینی نمایشگر آیپد دسترسی داشته باشد.

iPadOS 15 بسیاری از قابلیت‌های جدید iOS 15 را نیز برای کاربران آیپد فراهم می‌آورد. فیس‌تایم اکنون از قابلیت Spatial Audio برای تماس‌هایی با صدای طبیعی‌تر پشتیبانی می‌کند؛ کاربر می‌تواند صدای محیطی را به‌صورت کامل از بین ببرد یا به کمک گزینه‌ی Wide Spectrum، صداهای بیشتری از محیط اطراف را دراختیار مخاطب قرار دهد. در نهایت حالت پرتره به فرد اجازه می‌دهد تا پس‌زمینه‌ی خود را در تماس‌های تصویری محو کند.

اپل قابلیت جدید SharePlay برای اشتراک‌گذاری محتوای چندرسانه‌ای نظیر موسیقی، فیلم و… در تماس‌های گروهی را نیز دراختیار کاربران آیپد می‌گذارد. SharePlay از قابلیت‌هایی همچون تصویر-در-تصویر و iMessage برای ارائه‌ی تجربه‌‌ای یکپارچه‌تر بین دستگاه‌های مختلف بهره می‌برد.

درست‌مانند iOS 15، سیستم‌عامل iPadOS 15 نیز از سیستم اعلانیه‌ی پیشرفته‌تری استفاده می‌کند؛ بخش Notification Summary به‌صورت هوشمند، خلاصه‌ای از مهم‌ترین اعلانیه‌ها را به‌نمایش می‌گذارد، از سوی دیگر کاربر می‌تواند نمایش اعلانیه‌ها را برای بازه‌های زمانی مختلف در طول روز نیز شخصی‌سازی کند تا بدین‌ترتیب تجربه‌ی او از گوشی در محیط کار و منزل متفاوت باشد.

مهندسان اپل چندوظیفگی را نیز دستخوش تغییرات متعددی قرار داده‌اند. در iPadOS 15 کاربر می‌تواند از طریق منوی چندوظیفگی یکی از دو حالت تمام‌صفحه یا دو صفحه کنار هم یک گزینه را انتخاب کند. از سوی دیگر گزینه‌ی جدید Shelf تمام صفحات بازشده از هر اپ را به نمایش می‌گذارد. چنانچه در وضعیت Split View باشید، می‌توان با سوایپ به پایین از هریک از صفحات، در همان صفحه به صفحه‌ی هوم بازگشت و اپلیکیشن دیگری را اجرا کرد. امکان ایجاد دو صفحه کنار هم از داخل منوی چندوظیفگی و میانبرهای جدید از جمله‌ی تغییرات دیگر چندوظیفگی iPadOS 15 به‌شمار می‌آیند.

اپلیکیشن Notes تغییرات متعددی را تجربه می‌کند؛ اکنون می‌توان از طریق منشن‌کردن فرد دیگر، یادداشت‌ها را به‌اشتراک گذاشت یا به‌کمک هشتگ، یادداشت‌ها را سازمان‌دهی کرد. از سوی دیگر می‌توان به فهرست تغییرات ایجادشده در یادداشت‌ها از سوی افراد دیگر، از طریق بخش جدیدی به‌نام Activity Viewer دسترسی داشت.

اپل برای یادداشت‌برداری‌های سریع‌تر قابلیت جدید Quick Note را معرفی می‌کند؛ بدین‌ترتیب که با سوایپ از گوشه‌ی نمایشگر به‌کمک قلم اپل پنسل، صفحه‌‌ای برای یادداشت‌برداری ظاهر می‌شود.

این مطلب درحال به‌روزرسانی است…منبع اصلی

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های تک باز به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و این سایت مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول