Blue Origin قرارداد فضاپیمای Artemis توسط SpaceX را از ناسا به چالش می کشد


بیش از یک هفته پیش ، ناسا به اسپیس ایکس الون ماسک 2.9 میلیارد دلار قرارداد ساخت یک لندر ماه برای آینده پروژه آرتمیس ماه خود اعطا کرد. ناسا در تصمیم گیری درباره SpaceX از پیمانکار دفاعی Dynetics و Blue Origin عبور کرد. دومی اکنون تصمیم را به چالش می کشد. در اعتراض به اداره پاسخگویی دولت فدرال (از طریق نیویورک تایمز ) ، شرکت موشکی Jeff's Bezos ادعا کرد ناسا قرارداد را به نادرست به رقیب خود اعطا کرده است.

"ناسا یک خرید ناقص برای سخنگوی Blue Origin به Engadget گفت: "برنامه سیستم فرود انسانی و در آخرین لحظه تیرهای دروازه را جابجا کرد. به گفته خود ناسا ، این یک انتخاب" با ریسک بالا "را انجام داده است. "تصمیم آنها فرصت های رقابت را از بین می برد ، به طور قابل توجهی منبع تأمین را تنگ می کند ، و نه تنها تأخیر را ایجاد می کند ، بلکه بازگشت آمریکا به ماه را نیز به خطر می اندازد."

وقتی صحبت از برنامه های خیمه شب بازی می شود ، ناسا در طول تاریخ چندین پیمانکار را انتخاب کرده است. اگر سازمانی نتواند به موقع پروژه ای را تحویل دهد ، از این روش برای ارتقا competition رقابت و محافظت از خود استفاده شده است. به همین منظور ، ناسا SpaceX ، Blue Origin و Dynetics را هنگامی که [سال قرارداد اولیه فرود ماه را در سال گذشته اعطا کرد ، انتخاب کرد. "[NASA are] به طور كلي در زمينه كسب مهارت ، به ويژه مأموريت هاي شاخص خود مانند بازگشت آمريكا به سطح ماه. ما احساس کردیم که این خطاها باید برطرف و اصلاح شوند. "، باب اسمیت ، مدیرعامل Blue Origin ، در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفت. "ما فرصتی برای تجدید نظر پیدا نکردیم و این اساساً ناعادلانه است."

با توجه به اینکه SpaceX یک انتخاب "با ریسک بالا" است ، طرحی که در آن قرارداد برنده شد ، استفاده از Starship در توسعه است. تاکنون ، بیشتر پروازهای آزمایشی این شرکت در انفجار آتشین به پایان رسیده است. با این حال ، این شرکت با هر دو موشک Falcon 9 Crew Dragon خود [ موفقیت چشمگیری داشته است در حالی که اخیراً ماموریت Crew-2 ناسا با ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد ، این دو به چندین نقطه عطف برای SpaceX دست یافتند.

قابل توجه ، Blue Origin دومین شرکت وابسته به بزوس است که وارد یک اختلاف قرارداد می شود. با دولت ایالات متحده. سال گذشته ، آمازون ، با استناد به اظهارات دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق ، یکپارچگی معامله ابر رایانه ای JEDI 10 میلیارد دلاری وزارت دفاع (وزارت دفاع) که به مایکروسافت اعطا شد را به چالش کشید. تحقیق ، وزارت دفاع در نهایت به تصمیم خود پایبند بود.

کلیه محصولات توصیه شده توسط Engadget توسط تیم تحریریه ما ، مستقل از شرکت مادر ما ، انتخاب می شوند. برخی از داستان های ما شامل پیوندهای وابسته است. اگر از طریق یکی از این پیوندها چیزی خریداری کنید ، ممکن است کمیسیون وابسته به دست آوریم.منبع اصلی

ترجمه از تک باز

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول