کارمزد تراکنش بیت کوین چیست و چرا اینقدر بالا است؟


۳۱ فروردین ۰۰ ساعت ۲۰:۰۱

با پرداخت کارمزد تراکنش بیت کوین امکان انتقال دارایی‌های افراد در واحدهایی به نام بیت کوین فراهم آمده است. اما کارمزد تراکنش بیت کوین چیست و چرا اینقدر بالا است؟

کارمزد تراکنش بیت کوین از جمله مواردی است که برای بسیاری از افراد به نکته ای مبهم تبدیل شده است و عدم داشتن اطلاعات کافی در این رابطه سبب شده است بسیاری از افراد در معاملات خود دچار مشکل شوند. اگر می‌خواهید در رابطه با کارمزد تراکنش بیت کوین و دلیل بالا بودن آن اطلاعات کسب کنید، در این مقاله با گجت نیوز همراه باشید.

کارمزد تراکنش بیت کوین چیست؟

کارمزد تراکش بیت کوین

کارمزد تراکش بیت کوین در شرایط مختلف متغیر است

انتقال منابع مالی از طریق ثبت در دفتر عمومی بلاک چین بیت کوین انجام می‌شود. روند انجام تراکنش و ثبت آن در بلاک‌های دفتر عمومی منجر به کارمزد تراکنش بیت کوین می‌شود.

وقتی ماینرها بلاک‌های جدید ایجاد می‌کنند، یک پاداش بلاک دریافت می‌کنند. پاداش بلاک شامل بیت کوین‌های مربوط به یک بلاک ارز و کارمزد تمامی تراکنش‌هایی است که در بلاک ایجادشده شکل می‌گیرد. پرداخت هزینه‌های شبکه به ماینرها در ترغیب آن‌ها به پردازش تراکنش‌ها در شبکه نقش دارد. اگر ماینرها در ازای منابعی که استفاده می‌کنند، مبلغی دریافت نکنند، ممکن است در درازمدت و به دلیل هزینه‌های رو به افزایش استخراج، از ادامه فعالیت منصرف شوند. همچنین خیلی از ماینرها صرفاً تراکنش‌ها را برای سود حاصل از آن‌ها پردازش می‌کنند و اگر کارمزدی پرداخت نشود، دیگر تمایل کمتری برای استخراج بیت کوین دارند.

اگر مقدار مناسبی را به عنوان کارمزد تعیین کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که تراکنش شما در مدت زمان کوتاهی تائید خواهد شد. هرچند اگر مبلغ پرداختی کم باشد، ممکن است تائید تراکنش شما زمان بیشتری ببرد و حتی در برخی موارد شاید شبکه وجه را به کیف پول شما بازگرداند.

بلاک سایز بیت کوین چه تأثیری بر کارمزد تراکنش دارد؟

متوسط بلاک سایز بیت کوین

متوسط بلاک سایز بیت کوین

اگر تازه با مفهوم بیت کوین آشنا شده باشید، ممکن است مفهوم دفتر عمومی برای شما گیج کننده باشد؛ هرچند مفهوم نسبتاً ساده‌ای است. بلاک چین در واقع فهرستی از سوابق ثبت شده است. این لیست سوابق که به عنوان بلاک‌ها نیز شناخته می‌شود با استفاده از رمزنگاری به هم مرتبط شده‌اند. هر بلاک شامل جزئیات تائید شده تراکنش از جمله برچسب زمانی، داده‌های تراکنش و هش رمزنگاری بلوک قبلی است.

هرچقدر اندازه یک بلاک در بلاک چین بزرگ‌تر باشد، کارمزد تراکنش بیت کوین و پاداش بلاک نیز بیشتر خواهد بود. به اشتراک‌گذاری توان پردازشی در رابطه با بلاک‌های بزرگ زمان بیشتری می‌برد زیرا استخراج بلاک‌های بزرگ‌تر برای ماینر بسیار سخت‌تر است.  فرآیند استخراج به منظور افزایش عرضه پول و تأمین امنیت شبکه در برابر تراکنش‌های جعلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع همانند عملیات چاپ پول با قوانین از پیش تعیین‌ شده برای تأمین و امنیت تراکنش‌ها است.

ماینرها برای ایجاد بلاک در شبکه اقدام به حل معماهای محاسباتی می‌کنند. برای ایجاد بلاک‌های جدید، می‌بایست نودها توان پردازشی خود را برای تراکنش‌های انجام شده به اشتراک بگذارند.

برای اینکه تراکنشی در بلاک گنجانده شود، ابتدا می‌بایست ماینرها آن تراکنش را از ممپول (mempool) انتخاب کنند و توسط نودهای موجود در شبکه نیز تائید شوند. کاربران بلاک چین می‌بایست برای قرار گرفتن تراکنش‌های خود در یک بلاک کارمزدی را پرداخت کنند.

فرآیند پردازش تراکنش‌ها در بلاک چین هزینه‌بر است و به همین خاطر کارمزد دریافت می‌شود. ماینرهای بلاک چین می‌بایست پولی را صرف انرژی محاسباتی یا برق مورد نیاز کنند.

بلاک سایز بیت کوین چیست؟

وقتی که بین کوین برای اولین بار عرضه شد، اندازه هر بلاک یک مگابایت تعیین شد. در حال حاضر اندازه بلاک بیت کویین دارای حد «نرم» ۲ مگابایتی و حد سخت ۴ مگابایتی است؛ هرچند بسیار کم پیش می‌آید که اندازه بلاکی از حد پایین گذر کند و در حال حاضر نیز میانگین بلاک سایز برابر با ۱.۳۱ مگابایت است.

با این‌ حال افزایش بلاک سایز بیت کوین تضمین کننده کاهش کارمزد تراکنش نیست. درست است که بلاک سایز افزایش یافته است و کارمزد تراکنش نیز به میزان بالای قبلی نرسیده است، بلاک‌ها هنوز پر نشده‌اند و مقداری ظرفیت اضافی دارند.

چرا کارمزد تراکنش بیت کوین زیاد است؟

متوسط کارمزد تراکنش بیت کوین

متوسط کارمزد تراکنش بیت کوین

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین با نوسان همراه است، اما وقتی افراد زیادی از شبکه استفاده می‌کنند، کارمزد تراکنش نیز افزایش می‌یابد. در اینجا چند مورد از دلایل بالا بودن کارمزد تراکنش بیت کوین آورده شده است.

بازار گاوی بیت کوین

شاید تعجب کنید از اینکه بدانید در سال ۲۰۲۰ کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در ظرف یک هفته ۳۴۴ درصد افزایش یافت. از ۱۵ آبان  تا ۲۳ آذر ۱۳۹۹ قیمت‌ها از حدود ۲.۷۰ دلار به ازای هر تراکنش به بیش از ۱۲ دلار رسید. کارمزد بالاتر تراکنش‌های بیت کوین در هنگام وضعیت گاوی بازار چیز جدیدی نیست. تعداد محدود ماینرهای حاضر در شبکه با تقاضای بسیار زیاد برای پردازش تراکنش در تضاد است. در نتیجه معامله گران بیت کوین در مواقع فعالیت بیشتر، حاضرند هزینه‌های پیشنهادی بالاتر ماینرها را بپذیرند.

بازار گاوی سال ۲۰۱۷/۲۰۱۸ نشان می‌دهد که چطور فعالیت شبکه می‌تواند بر کارمزد تراکنش تأثیرگذار باشد، جایی که متوسط کارمزد تراکنش انجام شده در منطقه ۵۰ دلار بود. در حال حاضر تعداد ماینرها افزایش یافته است و همین یکی از دلایل اصلی بالا نرفتن بیش از حد کارمزد تراکنش بیت کوین است.

کارمزد صرافی‌ها

بر کسی پوشیده نیست که برخی صرافی‌های ارز دیجیتال برای انجام تراکنش مبالغ بالایی را طلب می‌کنند. کاربران صرافی‌ها ممکن است به دلیل انتخاب خاص صرافی برای پوشش دادن هزینه‌های مرتبط با شبکه و رمز ارزها، بخش زیادی از دارایی خود را از دست بدهند.

هزینه‌های برداشت نیز معمولاً به تعداد متوسط تراکنش‌های انجام شده بر روی شبکه و یا تعداد ثابتی که صرافی برای پوشش دادن هزینه‌های خود تعیین کرده است، بستگی دارد. همچنین ممکن است کارمزد معامله نیز برای پوشش دادن مخارج کلی راه‌اندازی سرورها و اداره یک تیم اضافه شود.

برخی از صرافی‌ها حتی ممکن است بابت کوین‌هایی که معمولاً هزینه تراکنش ندارند هم کارمزدی را دریافت کنند. بسیاری از افراد این کار را ناعادلانه قلمداد می‌کنند زیرا هزینه‌هایی اضافی به کاربر تحمیل می‌کند که مربوط به تراکنش آن‌ها نیست.

کارمزد تراکنش بیت کوین در آینده چگونه خواهد بود؟

کارمزد تراکنش بیت کوین

کارمزد تراکنش بیت کوین از عوامل تشویق کننده ماینرها به استخراج بیت کوین است

از زمان حال تا سال ۲۱۴۱ پاداش بلاک همچنان کاهش خواهد یافت و نتیجه احتمالی این امر این خواهد بود که کارمزد تراکنش بسیار مهم‌تر خواهد شد. با کوچک‌تر شدن پاداش، ممکن است کارمزد تراکنش بیت کوین به منبع اصلی جبران هزینه‌های نود ها تبدیل شود.

امید است که در آینده افراد بیشتری از راه حل‌های لایه ۲ همچون شبکه لایتنینگ (Lightning Network) برای کاهش چشمگیر کارمزد تراکنش‌ها استفاده کنند.

راه حل‌های لایه ۲ با حذف کردن تراکنش‌ها از زنجیره اصلی، روند انجام تراکنش را ساده‌تر می‌کنند. تا اینجای کار خیلی از افراد توانسته‌اند با پرداخت کسری از یک سنت و به کمک راه حل‌هایی همچون شبکه لایتنینگ تراکنش‌های خود را انجام دهند.منبع اصلی

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های تک باز به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و این سایت مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول