سرماخوردگی چگونه می‌تواند کووید را دفع کند؟


برخی ویروس‌ها از این‌ نظر که کدامیک در بدن عامل عفونت باشد، با هم رقابت می‌کنند. دانشمندان دانشگاه گلاسگو می‌گویند به‌نظر می‌رسد راینوویروس عامل سرماخوردگی بر ویروس کرونا غلبه کند. این مزایا ممکن است کوتاه‌مدت باشد اما راینوویروس‌ چنان فراوان است که هنوز هم می‌تواند به سرکوب کووید کمک کند.

سلول‌های بینی، گلو و ریه‌ی خود را مانند ردیفی از خانه‌ها درنظر بگیرید. وقتی ویروس داخل می‌شود، می‌تواند در را باز بگذارد تا ویروس‌های دیگر نیز وارد شوند یا اینکه می‌تواند در را بسته و خانه جدید را برای خود حفظ کند. آنفلوانزا از این نظر، یکی از خودخواه‌ترین ویروس‌ها است و تقرییا همیشه به‌تنهایی میزبان را عفونی می‌کند. برخی ویروس‌ها مانند آدنوویروس‌ها به‌نظر می‌رسد آمادگی بیشتری برای به اشتراک گذاشتن خانه خود داشته باشند.

حدس و گمان‌های زیادی دراین‌باره وجود داشته است که ویروس عامل کووید ۱۹ یعنی SARS-CoV-2 در دنیای مرموز تعاملات میان ویروس‌ها چگونه عمل می‌کند. چالشی که برای دانشمندان وجود دارد این است که یک سال فاصله‌گیری اجتماعی شیوع تمام ویروس‌ها را کند کرده است و مطالعه‌ی این موضوع دشوارتر شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، پژوهشگران مرکز تحقیقات ویروس در گلاسگو از نمونه‌ای مشابه از پوشش مجاری تنفسی ما که از همان نوع سلول‌ها ساخته شده بود، استفاده کردند، آن را به ویروس SARS-CoV-2 و راینوویروس آلوده کردند. راینوویروس یکی از شایع‌ترین عفونت‌ها در میان مردم است و موجب سرماخوردگی می‌شود.

اگر راینو ویروس و SARS-CoV-2 به‌طور هم‌زمان آزاد می‌شدند، فقط راینوویروس موفق می‌شد. اگر راینوویروس ۲۴ ساعت زودتر شروع به کار می‌کرد، SARS-CoV-2 اصلا دیده نمی‌شد. حتی زمانی‌که SARS-CoV-2 برای شروع به کار ۲۴ ساعت فرصت داشت، راینوویروس آن را بیرون می‌انداخت. دکتر پابلو مورسیا به بی‌بی‌سی گفت:

ویروس SARS-CoV-2 هرگز غالب نمی‌شود، این ویروس به‌شدت توسط راینو ویروس مهار می‌شود. این مسئله بسیار جالب است زیرا اگر شیوع بالایی از راینوویروس داشته باشید، می‌تواند عفونت‌های جدید SARS-CoV-2 را متوقف کند.

اثرات مشابهی قبلا نیز دیده شده است. شیوع بزرگی از راینوویروس احتمالا در بخش‌هایی از اروپا دنیاگیری آنفلوانزای خوکی ۲۰۰۹ را به تأخیر انداخت.

آزمایش‌های بیشتر نشان داد که راینوویروس موجب پاسخ ایمنی درون سلول‌های عفونی می‌شد که توانایی تکثیر SARS-CoV-2 را مهار می‌کرد. وقتی دانشمندان پاسخ ایمنی را مهار کردند، سطح ویروس کووید به اندازه‌ای رسید که در حالتی دیده می‌شد که راینوویروس وجود نداشت.

مقاله‌های مرتبط:

زمستان سختی در پیش است

بااین‌حال، کووید می‌تواند با از بین رفتن سرماخوردگی و آرام شدن پاسخ ایمنی، دوباره موجب عفونت شود. دکتر مورسیا گفت: «واکسیناسیون در کنار اقدامات بهداشتی و نیز تعاملات میان ویروس‌ها می‌تواند به‌شدت از شیوع SARS-CoV-2 کم کند اما حداکثر تأثیر از واکسیناسیون حاصل می‌شود».

پروفسور لارنس یانگ از دانشکده پزشکی واریک گفت راینوویروس‌های انسانی یعنی شایع‌ترین علت سرماخوردگی بسیار واگیردار هستند. وی افزود این مطالعه نشان می‌دهد که این عفونت شایع می‌تواند بر فشار کووید ۱۹ اثرگذار باشد و گسترش SARS-CoV-2 را تحت‌تأثیر قرار دهد، خصوصا طی ماه‌های پاییز و زمستان زمانی‌که سرماخوردگی فصلی شیوع بیشتری دارد.

اینکه در زمستان‌های آینده چه اتفاقی می‌افتد، هنوز مشخص نیست. ویروس کرونا احتمالا همچنان در گردش باشد و تمام عفونت‌های دیگری که در جریان دنیاگیری سرکوب شدند، ممکن است با کاهش ایمنی نسبت به آن‌ها برگردند. دکتر سوزان هاپکینز از سازمان بهداشت عمومی انگلستان درمورد زمستانی سخت هشدار داده است. وی گفت: «ممکن است شاهد افزایش در آنفلوانزا، ویروس‌های تنفسی دیگر و پاتوژن‌های تنفسی دیگر باشیم».

نتایج مطالعه جدید در مجله‌ی Journal of Infectious Diseases منتشر شده است.منبع اصلی

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های تک باز به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و این سایت مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول